[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 13، شماره 4 - ( 7-1399 ) ::
جلد 13 شماره 4 صفحات 31-40 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه سه روش مراقبت چشمی در پیشگیری از بروز کراتیت در بیماران بستری در بخش های مراقبت ویژه
خانم سیده الهام فضل جو، دکتر محمد حسین جراح زاده، دکتر مریم ساعتچی، آقای علی شیخعلیشاهی
دانشگاه علوم پزشکی بیرجند
چکیده:   (339 مشاهده)
چکیده: مراقبت از چشم در بیماران بستری در بخش های ویژه بدلیل حفظ ارگان های حیاتی اغلب مورد غفلت واقع می شود و این امر منجر به کراتیت در بیماران می گردد. لذا مطالعه حاضر با هدف مقایسه سه روش مراقبت چشمی در پیشگیری از بروز کراتیت در بیماران بستری در بخش مراقبت  ویژه طراحی گردیده است.
 مواد و روشها: مطالعه حاضر کارآزمائی بالینی دو سوکور می باشد که بر روی 74 نفر از بیماران بستری در ICU صورت گرفته است. هر بیمار بطور تصادفی در یکی از گروه های مراقبت چشمی قرار گرفت بدین صورت که در گروه اول چشم راست پماد چشمی و چشم چپ اشک مصنوعی، در گروه دوم چشم راست بستن با چسب و چشم چپ پماد چشمی و در گروه سوم چشم راست اشک مصنوعی و چشم چپ بستن با چسب بود. هر 8 ساعت  چشم بیمار با نرمال سالین و پنبه شست شو داده می شد و مراقبت چشمی تجدید می گشت. چشمان بیمار روز اول و در پایان روز هفتم مورد معاینه چشم پزشک با استفاده از تست فلوراسین قرار می گرفت.
نتایج: 30  بیمار در پایان وارد تجزیه و تحلیل شدند. نتایج  نشان داد 19 زن (51.4) و 18 نفر مرد (48.6) شرکت داشته اند. میانگین سن شرکت کنندگان (18.22 ± 67.32) سال بود. نتایج مطالعه حاضر نشان داد که میزان بروز کراتیت چشمی در سه گروه تفاوتی نداشت. بنابراین استفاده از پماد ساده چشمی، مراقبت چشمی با چسب ضد حساسیت با عرض 25/1 و مراقبت چشمی به روش اشک مصنوعی تاثیر معناداری بر میزان بروز کراتیت نداشت. همچنین بجز 3 مورد هیچ گونه گزارشی از کراتیت و درگیری چشم نداشتیم. اگر چه دو مورد در گروه مراقبت چشمی گزارش کراتیت داشتیم اما این تفاوت معنادار نبود.
بحث: با توجه به نتایج مطالعه استفاده از روش استاندارد مراقبت چشمی می تواند از وقوع کراتیت و سایر درگیری های چشمی پیشگیری کند .لذا پیشنهاد میشود در مراکز درمانی با استفاده از یکی روش های استاندارد بر طبق الگوریتم مراقبت چشمی از بیماران بعمل آید.
واژه‌های کلیدی: مراقبت چشمی، کراتیت، مراقبت ویژه
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/11/12 | پذیرش: 1399/5/25 | انتشار: 1399/5/27
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML     Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:


فضل جو سیده الهام، جراح زاده محمد حسین، ساعتچی مریم، شیخعلیشاهی علی. مقایسه سه روش مراقبت چشمی در پیشگیری از بروز کراتیت در بیماران بستری در بخش های مراقبت ویژه. 1. 1399; 13 (4) :31-40

URL: http://jccnursing.com/article-1-479-fa.htmlدوره 13، شماره 4 - ( 7-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه پرستاری و مراقبت های ویژه نشریه پرستاری و مراقبت های ویژه
Persian site map - English site map - Created in 0.03 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4241