[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 12، شماره 3 - ( 10-1398 ) ::
جلد 12 شماره 3 صفحات 40-47 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه ﺗأﺛﯿﺮ چوب مسواک و دﻫﺎﻧﺸﻮیه ﮐﻠﺮﻫﮕﺰیدین ﺑﺮ ﺑﻬﺪاﺷﺖ دﻫﺎن بیماران بستری بخش مراقبت های ویژه
هانیه ایرانی، زهرا پیشگارمفرد، دکتر علی نویدیان، دکتر علیرضا راحت دهمرده
چکیده:   (1227 مشاهده)

زمینه و هدف: بهداشت دهان و دندان در بیماران نیازمند مراقبت ویژه مهم است زیرا در بهبود سلامتی و نتایج بالینی این بیماران تأثیرگذار است و یکی از وظایف اصلی و اساسی پرستاران در مراقبت از بیماران بستری بخش مراقبت‌های ویژه، تأمین بهداشت دهان و دندان بیماران است؛ لذا ایﻦ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ ﺑﺎ ﻫﺪف ﻣﻘﺎیﺴﻪ ﺗﺄﺛﯿﺮ چوب مسواک و دﻫﺎﻧﺸﻮیﻪﮐﻠﺮﻫﮕﺰیﺪیﻦ ﺑﺮ ﺑﻬﺪاﺷﺖ دﻫﺎن ﺑﯿﻤﺎران ﺑﺴﺘﺮی در ﺑﺨﺶ ﻣﺮاﻗﺒﺖ‌های ویﮋه اﻧﺠﺎم شد.

روشها: این مطالعه‌ی کارآزمایی بالینی روی ۷۰ بیمار بستری در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان خاتم الانبیاء (ص) که دارای لوله تراشه از طریق دهان و فاقد حساسیت به ترکیبات گیاهی بودند با محدوده‌ی سنی ۱۸ تا ۶۵ سال، در بهار 1398 انجام شد. بیماران دارای معیارهای ورود به مطالعه به روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب و به صورت تصادفی ساده در دو گروه 35 نفری مداخله (چوب مسواک) و کنترل (کلرهگزیدین) قرار گرفتند. ابزار جمع‌آوری داده‌ها چک لیست اطلاعات دموگرافیک و چک لیست ارزیابی بهداشت دهان بود که به روش مصاحبه و مشاهده تکمیل شد. داده‌ها با استفاده از نرم افزار spss نسخه 22 و آزمون آماری تی مستقل تجزیه و تحلیل شد.
یافته‌ها: بیماران دو گروه مداخله و کنترل از نظر ویژگی‌های دموگرافیک و بالینی با همدیگر همگن بودند. وضعیت بهداشت دهان بیماران در روز اول با یکدیگر تفاوت معنی‌داری نداشت(P=0.2)؛ اما در روزهای دوم تا پنجم امتیاز کسب شده از ابزار بهداشت دهان توسط بیماران گروه مداخله نسبت به گروه کنترل بطور معنی‌داری بیشتر بود و وضعیت بهداشت دهان بیماران گروه چوب مسواک به طور معنی‌داری بهبود یافت؛ به عبارت دیگر تأثیر چوب مسواک بر بهداشت دهان بیشتر از دهانشویه کلرهگزیدین است.
نتیجه‌گیری: مقایسه اثربخشی چوب مسواک و دهانشویه کلرهگزیدین بر وضعیت بهداشت دهان بیماران نشان داد چوب مسواک در ارتقاء وضعیت بهداشت دهان و دندان بیماران از دهانشویه کلرهگزیدین مؤثرتر است. لذا با توجه به مزیت‌های ترکیبات گیاهی، می‌توان چوب مسواک را به عنوان یک جایگزین مناسب برای کلرهگزیدین مطرح کرد.
 
واژه‌های کلیدی: بخش مراقبت‌های ویژه، چوب مسواک، دهانشویه کلرهگزیدین، بهداشت دهان
متن کامل [PDF 889 kb]   (205 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/7/30 | پذیرش: 1398/10/1 | انتشار: 1398/11/29
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

irani H, pishkarmofrad Z, navidian A, Rahat dahmardeh A. Comparing the Effect of Salvadora Persica Chewing Stick (miswak) and Chlorhexidine Mouthwash on Oral Health in Patients Hospitalized in Intensive Care Units. 3. 2019; 12 (3) :40-47
URL: http://jccnursing.com/article-1-459-fa.html

ایرانی هانیه، پیشگارمفرد زهرا، نویدیان علی، راحت دهمرده علیرضا. مقایسه ﺗأﺛﯿﺮ چوب مسواک و دﻫﺎﻧﺸﻮیه ﮐﻠﺮﻫﮕﺰیدین ﺑﺮ ﺑﻬﺪاﺷﺖ دﻫﺎن بیماران بستری بخش مراقبت های ویژه. 1. 1398; 12 (3) :40-47

URL: http://jccnursing.com/article-1-459-fa.htmlدوره 12، شماره 3 - ( 10-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
نشریه پرستاری و مراقبت های ویژه نشریه پرستاری و مراقبت های ویژه
Persian site map - English site map - Created in 0.03 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4241