:: دوره 13، شماره 1 - ( 2-1399 ) ::
جلد 13 شماره 1 صفحات 65-56 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر نقش پرستار رابط بر میزان اضطراب خانواده بیماران ترخیص شده از بخش مراقبت های ویژه : یک مطالعه کارآزمایی بالینی
خانم زهرا سادات کشمیری، دکتر عارف فقیه، دکتر خدیجه نصیریانی
علوم پزشکی یزد
چکیده:   (524 مشاهده)
مقدمه: اعضای خانواده‌های بیماران بستری در بخش‌های مراقبت‌های ویژه، اضطراب قابل توجه ای دارند. تحکیم ارتباط بیمارستان با خانه بعد از ترخیص با حضور پرستار رابط جهت اطلاعات و مهارت‌های لازم را جهت فراهم سازی و تداوم مراقبت می‌تواند کمک کننده باشد. این مطالعه با هدف تعیین تأثیر نقش پرستار رابط بر میزان اضطراب خانواده بیماران ترخیص شده از بخش مراقبت‌های ویژه انجام شد.
روش کار: این مطالعه از نوع کارآزمائی بالینی بود بر روی 53 بیمار ترخیص شده از بخش مراقبت‌های ویژه در دو گروه مداخله و کنترل انجام شد. وضعیت بیماران گروه مداخله به مدت دوهفته توسط یک پرستار آموزش دیده به عنوان پرستار رابط پیگیری و در گروه کنترل این پیگیری صورت نگرفت. سطح اضطراب خانواده بیماران توسط پرسشنامه 7 سوالی اضطراب بیمارستانی در هنگام ترخیص، در پایان هفته اول و هفته دوم بعد از ترخیص توسط مراقبت دهنده اصلی تکمیل و بررسی شد.
یافته ها: میانگین نمره اضطراب خانواده در گروه مداخله بلافاصله پس از ترخیص 01/4± 34/10 و دو هفته پس از ترخیص85/2±10/9 و در گروه کنترل میانگین نمره اضطراب خانواده بلافاصله پس از ترخیص 59/3±33/9 و دو هفته پس از ترخیص 1/4± 87/9 بود. تفاوت آماری معناداری بین میانگین نمره اضطراب خانواده گروه کنترل و مداخله، بلافاصله، یک هفته و دو هفته پس از ترخیص دیده نشد(P>0.05).
نتیجه گیری: هرچند نتایج مطالعه حاضر تفاوت معناداری در نمره اضطراب مراقبت دهندگان بین دو گروه مداخله و کنترل نشان نداد، اما نمرات اضطراب خانواده در گروه مداخله نسبت به قبل از ترخیص کاهش یافته است و ارائه آموزش به مراقبین اصلی بیماران ترخیص شده از بخش مراقبت‌های ویژه می‌تواند در کاهش میزان اضطراب خانواده پس از ترخیص مؤثر باشد.
واژه‌های کلیدی: پرستار رابط، اضطراب، خانواده بیمار، بخش مراقبت‌های ویژه
متن کامل [PDF 453 kb]   (112 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/12/6 | پذیرش: 1399/2/6 | انتشار: 1399/2/6


XML   English Abstract   Printدوره 13، شماره 1 - ( 2-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها