:: دوره 16، شماره 1 - ( بهار 1402 ) ::
جلد 16 شماره 1 صفحات 88-80 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه تأثیر تحریک شنوایی وتحریک لمسی بر شاخص‌های فیزیولوژیک در بیماران با کاهش سطح هوشیاری بستری در بخش مراقبت‌های ویژه: یک مطالعه نیمه تجربی
فاطمه کردسالارزهی ، فاطمه فرشادنیا ، سیدمحمدنصیرالدین طباطبایی ، فریبا یعقوبی نیا*
مرکز تحقیقات پرستاری جامعه، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، زاهدان، ایران ، yaghoubinia@gmail.com
چکیده:   (1079 مشاهده)
زمینه و هدف: بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه با عوارضی مانند اضطراب، درد و ترس از یک محیط ناشناخته همراه است و باعث ناپایداری‌های همودینامیک (افزایش فشارخون، تعداد نبض و تنفس و ...) می‌شود، که این ناپایداری‌های همودینامیک با به کارگیری برنامه‌های تحریک حسی قابل پیشگیری است اما شناخت و بکارگیری بهترین برنامه تحریک حسی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، لذا این پژوهش با هدف مقایسه تأثیر تحریک شنوایی و تحریک لمسی بر شاخص‌های فیزیولوژیک در بیماران با کاهش سطح هوشیاری بستری در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان علی‌بن‌ابیطالب (ع) زاهدان در سال 1400 انجام شد.
روش‌ها: در این مطالعه نیمه‌تجربی تصادفی یک سوکور، 80 بیمار ابتدا به روش در دسترس و بر مبنای معیارهای ورود به مطالعه در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان علی‌بن‌ابیطالب (ع) زاهدان در سال 1400 انتخاب شده و سپس با استفاده از بلوک‌های جایگشتی به صورت تصادفی به دو گروه 40 نفره تحریک شنوایی و تحریک لمسی تخصیص یافتند. در گروه تحریک شنوایی، فایل صوتی تهیه شده به مدت 15 دقیقه برای سه روز متوالی برای بیمار گذاشته شد و در گروه تحریک لمسی، لمس دست بیمار از ناحیه مچ دست به پایین و توسط همراه وی به مدت 15 دقیقه، یک بار در روز و برای 3 روز متوالی انجام شد. شاخص‌های فیزیولوژیک شامل فشارخون سیستولیک و دیاستولیک، تعداد ضربان قلب و تنفس و اشباع اکسیژن خون شریانی 5 دقیقه قبل از مداخله و 5 دقیقه بعد از مداخله توسط دستگاه مانیتورینگ مدل Cardio Set LX110 اندازه‌گیری و ثبت شد.
یافته‌ها: فشارخون سیستولیک و درصد اشباع اکسیژن خون شریانی بعد از مداخله بین دو گروه تفاوت معنی‌داری نداشت (0.05<P) اما در مورد متغیرهای تعداد ضربان قلب، تعداد تنفس، فشارخون دیاستولیک و فشار متوسط شریانی، آزمون تی مستقل تفاوت معنی‌داری را در پایان مداخله بین دو گروه تحریک شنوایی و تحریک لمسی نشان داد (0.05>P).
نتیجه‌گیری: اجرای دو شیوه تحریک لمسی و تحریک شنوایی منجر به تعدیل برخی از شاخص‌های فیزیولوژیک بیماران بستری در بخش مراقبت‌های ویژه می‌شود. بنابراین می‌توان از این دو روش به عنوان روش‌هایی آسان، بدون هزینه و قابل اجرا در بخش مراقبت‌های ویژه جهت بهبود شاخص‌های فیزیولوژیک آنها استفاده کرد.
شماره‌ی مقاله: 8
واژه‌های کلیدی: شاخص‌های فیزیولوژیک، تحریک لمسی، تحریک شنوایی، بخش مراقبت‌های ویژه
متن کامل [PDF 1272 kb]   (282 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1402/2/31 | پذیرش: 1402/4/20 | انتشار: 1402/5/3

Ethics code: IR.ZAUMS.REC.1400.069‎‏ ‏
Clinical trials code: مقاله نیمه تجربیXML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط  Creative Commons Attribution License قابل بازنشر است.
دوره 16، شماره 1 - ( بهار 1402 ) برگشت به فهرست نسخه ها