:: دوره 13، شماره 4 - ( 7-1399 ) ::
جلد 13 شماره 4 صفحات 11-21 برگشت به فهرست نسخه ها
تخمین نرخ مرگ و میر ناشی از کووید-19 در ایران با استفاده از مدل اتورگرسیو
دکتر عاطفه گشوارپور، دکتر عاتکه گشوارپور
گروه مهندسی پزشکی، دانشگاه بین المللی امام رضا (ع)، مشهد، ایران.
چکیده:   (1805 مشاهده)
زمینه و هدف: کووید-19 یک پاندمی جهانی نوظهور است که از نوع جدیدی از کروناویروس‌ها به شکل یک عفونت ویروسی با امکان انتقال و سرایت بالا ایجاد شده است. این بیماری تاکنون میلیون‌ها نفر را مبتلا و چندین هزار نفر را به کام مرگ کشانده است. از زمان همه‌گیری بیماری تاکنون، محققان بسیاری علاقه‌مند به مدل‌سازی و تخمین تعداد احتمالی افراد مبتلا به کووید-19 یا برآورد نرخ مرگ و میر ناشی از این پاندمی در یک دوره زمانی خاص و در کشورهای مختلف شده‌اند. این مدل‌سازی‌ها امکان حصول شناخت بهتری از رفتار این پاندمی و پیش بینی سیر آن را فراهم می‌سازد. هدف از انجام این پژوهش، مدل‌سازی نرخ مرگ و میر ناشی از پاندمی کووید-19 در پنج ماه متوالی در ایران بوده است.
مواد و روش­ها: ما دو مدل، شامل مدل اتورگرسیو (AR) و مدل اتورگرسیو میانگین متحرک(ARMA) را تحلیل کردیم تا قابلیت این مدل‌ها را در تخمین نرخ مرگ و میر ناشی از بیماری کووید-19 از ماه مارس تا ژوئیه بیازماییم. عملکرد دو مدل با سه معیار خطای میانگین مربعات، تابع هزینه و خطای نهایی پیش‌بینی ارزیابی شد. مدل‌ها بر تعداد موارد مرگ و میر تأیید شده از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران ارزیابی شدند.
یافته­ها: نتایج تحلیل‌ها بیانگر آن بود که مدل AR با رتبه ده با عملکرد بسیار مناسب قادر است نرخ مرگ و میر ناشی از کووید-19 را پیش‌بینی کند.
نتیجه­گیری: مدل پیشنهادی قابلیت پیش‌بینی میزان فوتی‌های ناشی از پاندمی را دارد. تخمین میزان مرگ و میر ناشی از همه‌گیری کووید-19 به شناخت بهتری از رفتار این پاندمی و پیش‌بینی سیر آن کمک می‌کند و می‌تواند بر نوع و زمان اقدامات و تمهیدات در جهت کنترل آن مؤثر واقع شود.
واژه‌های کلیدی: کووید-19، مدل‌سازی، نرخ مرگ و میر، ایران، مدل اتورگرسیو
متن کامل [PDF 1063 kb]   (362 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/5/31 | پذیرش: 1399/7/27 | انتشار: 1399/8/19


XML   English Abstract   Printدوره 13، شماره 4 - ( 7-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها