:: دوره 13، شماره 4 - ( 7-1399 ) ::
جلد 13 شماره 4 صفحات 34-43 برگشت به فهرست نسخه ها
رابطه سیستم مغزی رفتاری و حساسیت اضطرابی با آسیب پذیری روانی در افراد مبتلا به آسم تحت مراقبت های درمانی ویژه
خانم لیلا بالازاده، دکتر بهرام میرزاییان، دکتر رمضان حسن زاده
گروه روانشناسی، دانشگاه آزاد اسلامی ساری، ساری، ایران
چکیده:   (1171 مشاهده)
زمینه و هدف: یکی از مباحث مطرح در روانشناسی رابطه بین بیماری‌های جسمانی و پدیده‌های خلقی و روانی ناشی از آن است که آسیب‌های همه جانبه‌ای برای فرد دارد. مطالعه حاضر با هدف بررسی رابطه سیستم مغزی رفتاری و حساسیت اضطرابی با آسیب پذیری روانی در افراد مبتلا به آسم تحت مراقبت‌های درمانی ویژه انجام گرفت.
مواد و روش­ها: روش این پژوهش توصیفی از نوع همبستگی مبتنی بر روش مدل یابی معادلات ساختاری بود. برای تعیین حجم نمونه با توجه به تعداد متغیرهای مشاهده شده و تخصیص ضریب 10 برای هر متغیر مشاهده شده (24 متغیر مشاهده شده در مدل) و با احتساب احتمال وجود پرسش‌نامه‌های ناقص250 نفر به عنوان حجم نمونه به روش هدف‌مند انتخاب شد. ابزار مورد استفاده مقیاس سیستم‌های بازداری/ فعال سازی رفتاری، پرسش‌نامه آسیب روانی و پرسش‌نامه حساسیت اضطرابی بود.
یافته­ها: نتایج پژوهش نشان داد سیستم مغزی رفتاری از طریق حساسیت اضطرابی بر آسیب پذیری روانی بیماران مبتلا به آسم اثر داشته و اثرات مسیرهای مستقیم و غیر مستقیم 74 درصد از متغیر آسیب پذیری روانی توسط سیستم مغزی رفتاری و حساسیت اضطرابی قابل تبیین است و به طور کلی مدل پژوهش مورد تأیید واقع شد.
نتیجه­گیری: با توجه به وجود عوامل روانی در بیماری آسم و مشخص شدن نقش عوامل عاطفی و اضطرابی در میزان آسیب روانی در بیماران پیشنهاد می‌شود که درمان‌گران، پروتکل‌های مبتنی بر الگوهای شناختی رفتاری را در این گروه از بیماران مورد توجه قرار دهند.
واژه‌های کلیدی: رفتار، اضطراب، روان‌شناختی، آسم.
متن کامل [PDF 1145 kb]   (184 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/5/28 | پذیرش: 1399/7/27 | انتشار: 1399/8/19


XML   English Abstract   Printدوره 13، شماره 4 - ( 7-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها