:: دوره 13، شماره 4 - ( 7-1399 ) ::
جلد 13 شماره 4 صفحات 63-69 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر صدای سفید بر کیفیت خواب و راحتی بیماران بعد از عمل جراحی قلب باز
آقای خدایار عشوندی، آقای میثم حداد سامانی، آقای بابک منافی، آقای مهدی مولوی وردنجانی
دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران
چکیده:   (1209 مشاهده)
زمینه و هدف: بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه باعث بروز اختلال خواب و راحتی بیماران می­شود و بر روند بهبود این بیماران تأثیر نامطلوبی می­گذارد. یکی از عوامل تأثیرگذار بر خواب و راحتی بیماران سر و صدای محیط است. این مطالعه با هدف تعیین تأثیر صدای سفید بر کیفیت خواب و راحتی بیماران انجام شد.
روشها: مطالعه حاضر به صورت کارآزمایی بالینی تصادفی سازی شده دو گروهی با شرکت 60 نفر از بیماران تحت عمل جراحی قلب باز بستری در بخش مراقبت‌های ویژه در سال 1397 انجام گرفت. بیماران گروه آزمون یکی از سه صدای باران، امواج دریا و رودخانه را انتخاب و برای سه شب به مدت 30-20 دقیقه با هدفون برای آنان پخش شد. کیفیت خواب بیماران با ابزار استانداردSt Mary's Hospital Sleep Quality Questionnaire و راحتی بیماران با VAS اندازه گیری شد.
یافته‌ها: از نظر مشخصات جمعیت شناختی و مشخصات بالینی بیماران در دو گروه کنترل و آزمون تفاوتی نداشتند. هم‌چنین نتایج نشان داد استفاده از صدای سفید به صورت معناداری باعث کاهش اختلال خواب و افزایش راحتی بیماران گروه آزمون نسبت به گروه کنترل شد(P<0/001).
نتیجه‌گیری: استفاده از صدای سفید نظیر صدای امواج دریا، صدای رودخانه و صدای بارش باران در بیماران بستری در ICU بعد از عمل جراحی قلب باز باعث کاهش اختلال خواب بیماران و افزایش راحتی آنان می­شود.
واژه‌های کلیدی: راحتی بیمار، کیفیت خواب، جراحی قلب
متن کامل [PDF 778 kb]   (130 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/2/2 | پذیرش: 1399/6/17 | انتشار: 1399/8/19


XML   English Abstract   Printدوره 13، شماره 4 - ( 7-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها