:: دوره 14، شماره 3 - ( 4-1400 ) ::
جلد 14 شماره 3 صفحات 39-30 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی پروسیجرهای دردناک و اضطراب ‌آور در ICU جراحی قلب باز و تأثیر آن بر پارامترهای همودینامیک: یک مطالعه توصیفی- مقطعی
مژگان ریواز، باقر خرم، امیرحسین یوسفی‌نیا*
گروه هوشبری، دانشکده پرستاری- مامایی حضرت فاطمه(س)، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز،
چکیده:   (413 مشاهده)
زمینه و هدف: درد و اضطراب بعد از عمل هنوز به عنوان یک مشکل شایع در بیماران مراقبت ویژه، خصوصاً در ICU جراحی قلب باز مطرح است. کنترل ناکافی درد می‌تواند منجر به افزایش فعالیت سیستم سمپاتیک، افزایش مرگ و میر، طولانی شدن مدت زمان بستری و افزایش هزینه‌های بستری شود. هدف این مطالعه، تعیین پروسیچرهای دردناک و اضطراب آور در ICU جراحی قلب باز و تأثیر آن بر پارامترهای همودینامیک است.
روش‌ها: این مطالعه مقطعی، بر روی 140 بیمار بستری در سه ICU جراحی قلب باز از دو بیمارستان فوق تخصصی جراحی قلب در شیراز- ایران در سال‌های 1398 تا 1399 انجام شد. درد و اضطراب بیماران با استفاده از مقیاس دیداری عددی درد (P-VNS) و مقیاس دیداری عددی اضطراب (A-VNS)، قبل و بلافاصله بعد از پروسیجرهای، تغییر وضعیت، تمرینات تنفسی، تعویض پانسمان، بیرون آوردن لوله داخل تراشه، خارج کردن چست تیوب، خارج کردن لاین وریدی، خارج کردن لاین آرتریال و کاتتر بالون پمپ و خون‌گیری بررسی شد. فشار خون سیستولیک و دیاستولیک و ضربان قلب نیز قبل و بلافاصله بعد از هر پروسیجر ثبت شد.
یافته‌ها: مقایسه میانگین نمرات درد در تمرینات تنفسی، تغییر وضعیت و خارج کردن چست تیوب و میانگین نمرات اضطراب برای بیرون آوردن لوله تراشه در مرحله قبل و بلافاصله بعد از اتمام پروسیجرها با استفاده از آزمون تی زوجی تفاوت آماری معناداری را نشان داد (P<0.001) تغییرات در پارامترهای همودینامیک نیز قبل و بلافاصله بعد از پروسیجرهای بیرون آوردن لوله تراشه و کتتر بالون پمپ، تغییر وضعیت و تمرینات تنفسی معنادار بود (P<0.05).
نتیجه‌گیری: تمرینات تنفسی و بیرون آوردن لوله تراشه به ترتیب دردناکترین و پراضطراب‌ترین پروسیجرها در ICU بودند. بسیاری از بیماران با وجود دستورالعمل‌هایی که کنترل درد را به عنوان یک اولویت مهم در مراقبت از بیماران بحرانی تعیین می‌کند، هنوز درد متوسط تا شدید پس از عمل را در ICU تجربه می‌کنند. مدیریـت درد و اضطراب قبل از هر پروسیجر، می‌تواند منجر به کاهـش پیامدهای منفی و افزایش رضایتمنـدی بیمـاران شود. لذا، مدیریت درد و اضطراب در ICU، مستلزم استفاده از یک رویکرد چند‌رشته‌ای است. در این راستا ضروری است، مراقبین سلامت مدیریت درد در بیماران بستری در ICU را به عنوان یک اولویت مهم مورد توجه قرار
دهند.
واژه‌های کلیدی: جراحی قلب باز، بخش مراقبت ویژه، درد، اضطراب
متن کامل [PDF 1710 kb]   (116 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/3/12 | پذیرش: 1400/4/20 | انتشار: 1400/4/20

Ethics code: IR.SUMS.REC.1398.863
Clinical trials code: 00


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 14، شماره 3 - ( 4-1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها