:: دوره 13، شماره 4 - ( 7-1399 ) ::
جلد 13 شماره 4 صفحات 43-34 برگشت به فهرست نسخه ها
رابطه سیستم مغزی رفتاری و حساسیت اضطرابی با آسیب پذیری روانی در افراد مبتلا به آسم تحت مراقبت های درمانی ویژه
لیلا بالازاده، بهرام میرزاییان*، رمضان حسن زاده
گروه روانشناسی، دانشگاه آزاد اسلامی ساری، ساری، ایران
چکیده:   (1587 مشاهده)
زمینه و هدف: یکی از مباحث مطرح در روانشناسی رابطه بین بیماری‌های جسمانی و پدیده‌های خلقی و روانی ناشی از آن است که آسیب‌های همه جانبه‌ای برای فرد دارد. مطالعه حاضر با هدف بررسی رابطه سیستم مغزی رفتاری و حساسیت اضطرابی با آسیب پذیری روانی در افراد مبتلا به آسم تحت مراقبت‌های درمانی ویژه انجام گرفت.
مواد و روش­ها: روش این پژوهش توصیفی از نوع همبستگی مبتنی بر روش مدل یابی معادلات ساختاری بود. برای تعیین حجم نمونه با توجه به تعداد متغیرهای مشاهده شده و تخصیص ضریب 10 برای هر متغیر مشاهده شده (24 متغیر مشاهده شده در مدل) و با احتساب احتمال وجود پرسش‌نامه‌های ناقص250 نفر به عنوان حجم نمونه به روش هدف‌مند انتخاب شد. ابزار مورد استفاده مقیاس سیستم‌های بازداری/ فعال سازی رفتاری، پرسش‌نامه آسیب روانی و پرسش‌نامه حساسیت اضطرابی بود.
یافته­ها: نتایج پژوهش نشان داد سیستم مغزی رفتاری از طریق حساسیت اضطرابی بر آسیب پذیری روانی بیماران مبتلا به آسم اثر داشته و اثرات مسیرهای مستقیم و غیر مستقیم 74 درصد از متغیر آسیب پذیری روانی توسط سیستم مغزی رفتاری و حساسیت اضطرابی قابل تبیین است و به طور کلی مدل پژوهش مورد تأیید واقع شد.
نتیجه­گیری: با توجه به وجود عوامل روانی در بیماری آسم و مشخص شدن نقش عوامل عاطفی و اضطرابی در میزان آسیب روانی در بیماران پیشنهاد می‌شود که درمان‌گران، پروتکل‌های مبتنی بر الگوهای شناختی رفتاری را در این گروه از بیماران مورد توجه قرار دهند.
واژه‌های کلیدی: رفتار، اضطراب، روان‌شناختی، آسم.
متن کامل [PDF 1145 kb]   (495 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/5/28 | پذیرش: 1399/7/27 | انتشار: 1399/8/19


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 13، شماره 4 - ( 7-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها