:: دوره 13، شماره 3 - ( 5-1399 ) ::
جلد 13 شماره 3 صفحات 48-54 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر اجرای بسته مراقبت پرستاری بر میزان بروز آتلکتازی ریه در بیماران بعد از عمل جراحی باز قلب
حمیدرضا عزیزی، حسین باباتبار درزی، امیر واحدیان عظیمی، حسین محمودی، یاسر سعید
دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا...- دانشکده پرستاری
چکیده:   (942 مشاهده)
زمینه و هدف: آتلکتازی ریوی یکی از عمده‌ترین مشکلات در اکثر جراحی‌های قفسه سینه به خصوص اعمال جراحی باز قلب است. این تحقیق به منظور بررسی تأثیر اجرای بسته استاندارد مراقبت پرستاری ( ارتفاع مناسب تخت،تمرینات تنفسی و درناژ وضعیتی ) بر شدت آتلکتازی در بیماران بعد از عمل جراحی باز قلب انجام شده است.
روش‌ها: در کارآزمایی بالینی تصادفی شده حاضر، تعداد 60  بیمار واجد شرایط که جراحی باز قلب داشتند به روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب و سپس به بلوکهای چهارتایی به طور تصادفی در دو گروه مداخله (30 بیمار) و شاهد (30 بیمار) قرار گرفتند. در گروه شاهد مراقبت‌های روتین در بخش و برای گروه مداخله، بسته مراقبتی اجرا شد. ابزار گردآوری داده‌ها، برگه ثبت اطلاعات و جهت تشخیص آتلکتازی از رادیوگرافی قفسه سینه استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد گروه مداخله و شاهد از نظر مشخصات جمعیت شناختی اختلاف معنی‌دار نداشتند. هم چنین یافته‌ها نشان داد با این که در گروه مداخله میزان بروز اتلکتازی کمتر از گروه شاهد بود اما این اختلاف از نظر آماری معنادار نبود( P>0/05).
نتیجه‌گیری: با توجه به عدم تأثیر بسته مراقبتی بر کاهش بروز اتلکتازی، پیشنهاد می‌شود با توجه به محدودیت‌های زمانی و مکانی این پژوهش، مطالعات وسیع‌تری در مراکز دیگر و تعداد بیماران بیشتر انجام شود.
واژه‌های کلیدی: کلمات کلیدی: مراقبت پرستاری، جراحی باز قلب، آتلکتازی
متن کامل [PDF 513 kb]   (246 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/3/26 | پذیرش: 1399/6/24 | انتشار: 1399/6/24


XML   English Abstract   Printدوره 13، شماره 3 - ( 5-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها