:: دوره 13، شماره 3 - ( 5-1399 ) ::
جلد 13 شماره 3 صفحات 31-39 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر نقش پرستار رابط بر میزان رضایت‌مندی بیماران قابل انتقال از بخش اورژانس به سایر بخش‌های بیمارستان
آقای داود شاکری، دکتر عباس عبادی، دکتر اسماعیل حیدرانلو، آقای ایمان جعفری
دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله
چکیده:   (1009 مشاهده)
زمینه و هدف:  درک مشکلات مراجعین به بخش اورژانس به منظور ارتقاء سطح رضایت آنها امری ضروری است. پرستار رابط، یک نقش جدید پرستاری است که نیاز به تعیین تأثیر حضور این نقش در بخش اورژانس به عنوان قلب بیمارستان حس می­شود. این مطالعه با هدف تعیین تأثیر نقش پرستار رابط بر میزان رضایت‌مندی بیماران قابل انتقال از بخش اورژانس به سایر بخش­های بیمارستان طراحی شد.
روشها: پژوهش حاضر یک مطالعه کارآزمایی بالینی بود که در سال 1398 در بیمارستان بقیه­الله­الاعظم(عج) تهران انجام شد. تعداد 60 بیمار به صورت تصادفی به دو گروه 30 نفره مداخله و شاهد تقسیم شدند. برای مشارکت کنندگان هر دو گروه، پرسش­نامه رضایت بیمار ولف و همکارانش توسط بیماران قبل و بعد از مداخله تکمیل شد. گروه مداخله علاوه بر دریافت خدمات معمول، از خدمات پرستار رابط تا پایان فرآیند انتقال برخوردار شدند. پس از انتقال و استقرار بیمار در بخش مقصد نیز مجدداً پرسش­نامه سطح رضایتمندی توسط بیمار تکمیل شد.
یافته‌ها: میانگین رضایت بیماران در گروه مداخله نسبت به گروه شاهد افزایش معناداری را نشان داد. آزمون آماری تی مستقل نشان داد رضایت کلی بیماران از کیفیت ارائه خدمات پرستاری پس از اجرای مداخله در گروه مداخله نسبت به گروه شاهد از میانگین 4/75 و انحراف معیار 2/8 به میانگین 6/99 و انحراف معیار 4/5 افزایش یافته بود. (0.001<p).
نتیجه‌گیری: عملکرد پرستار رابط موجب ارتقاء رضایت‌مندی بیماران از کیفیت خدمات پرستاری در بیماران منتقل شده از بخش اورژانس به سایر بخش­ها شد. بنابراین طراحی چنین نقشی برای پرستار در فرآیند انتقال بیمار از بخش اورژانس به سایر بخش­­ها توصیه می­شود.
واژه‌های کلیدی: بخش اورژانس، پرستار رابط، رضایت‌مندی بیمار
متن کامل [PDF 643 kb]   (239 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/3/21 | پذیرش: 1399/6/15 | انتشار: 1399/6/15


XML   English Abstract   Printدوره 13، شماره 3 - ( 5-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها