:: دوره 13، شماره 2 - ( 3-1399 ) ::
جلد 13 شماره 2 صفحات 22-29 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر تجسم هدایت شده بر اضطراب و علایم حیاتی بیماران کاندید مطالعه الکتروفیزیولوژی قلب
زهرا احمدنیا، جلال خیرخواه، سیده شیوا مدلل کار، آسیه عشوری، عبدالحسین امامی سیگارودی
دانشگاه علوم پزشکی گیلان
چکیده:   (228 مشاهده)
زمینه و هدف: بسیاری از بیمارانی که تحت مداخلات پزشکی تهاجمی هم‌چون مطالعات الکتروفیزیولوژی قلب قرار می‌گیرند اضطراب را در روز عمل تجربه می‌کنندکه این امر می‌تواند روی مسائل روانی و فیزیولوژیکی بیماران تأثیرگذار باشد. هدف از انجام این پژوهش بررسی تأثیر تجسم هدایت شده بر اضطراب و علایم حیاتی بیماران کاندید مطالعه الکتروفیزیولوژی قلب بود.
مواد و روش­ ها: این پژوهش به صورت یک مطالعه کارآزمایی بالینی تصادفی شده دو سو کور انجام گرفت. جامعه آماری شامل 52 بیمار کاندید مطالعه الکتروفیزیولوژی قلب در شهر رشت بود که بصورت تصادفی ساده در دو گروه 26 نفره مداخله و کنترل قرار گرفتند. قبل و بعد مداخله پرسشنامه اضطراب اشپیل برگر تکمیل و علایم حیاتی ثبت شد. برای افراد گروه مداخله یک روز قبل و یک ساعت قبل از عمل مطالعه الکتروفیزیولوژی قلب، لوح فشرده تجسم هدایت شده صوتی، به مدت 18 دقیقه و از طریق هدفون پخش شد.
یافته ­ها: نتایج نشان دادند که در مقایسه میانگین نمره فشار خون، تعداد تنفس، درجه حرارت بدن، تعداد ضربان قلب قبل و بعد از مداخله در دو گروه تفاوت معنی‌داری وجود نداشت(05/0<p). شدت نمره اضطراب پنهان بعد از مداخله بین دو گروه تفاوت معنی‌داری با یکدیگر داشت و سایر متغیرها(نمره اضطراب آشکار قبل و بعد از مداخله و نمره اضطراب پنهان قبل از مداخله) بین دو گروه تفاوت معنی‌داری با یکدیگر نداشتند(05/0<p). 
نتیجه­ گیری: تجسم هدایت شده بر کنترل هر دو نوع اضطراب آشکار و پنهان بیماران تحت عمل مطالعه الکتروفیزیولوژی قلب مؤثر بوده ولی بر شاخص‌های علایم حیاتی تأثیری نداشت.
واژه‌های کلیدی: اضطراب، الکتروفیزیولوژی قلب، علایم حیاتی، تجسم هدایت شده
متن کامل [PDF 548 kb]   (56 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/2/2 | پذیرش: 1399/4/7 | انتشار: 1399/4/8


XML   English Abstract   Printدوره 13، شماره 2 - ( 3-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها