:: دوره 12، شماره 4 - ( 12-1398 ) ::
جلد 12 شماره 4 صفحات 45-35 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر ماساژ بازتابی پا بر میزان اضطراب بیمار در هنگام خروج لوله قفسه سینه پس از جراحی قلب باز: کارآزمایی بالینی
حسین باباتبار درزی، سعید باباجانی وفسی، دکتر حسین محمودی، دکتر عباس عبادی، دکتر امیر واحدیان عظیمی، دکتر لیلا کریمی
Assistant Professor, Behavioral Sciences Research Center, Life Style Institute, Nursing Faculty, Baqiyatallah University of Medical Sciences, Tehran, Iran
چکیده:   (641 مشاهده)
زمینه و هدف: خارج کردن لوله سینه‌ای یکی از استرس‌زاترین رویدادها در بیماران بستری در بخش مراقبت ویژه است، ماساژ بازتابی پا یکی از رویکردهای غیر دارویی است که به دلیل کاهش عوارض و هزینه­ ها در کانون توجه محققین در جامعه بیماران تحت عمل جراحی قلب باز قرار گرفته است. این مطالعه با هدف بررسی تأثیر ماساژ بازتابی پا بر اضطراب بیماران در هنگام خروج لوله قفسه سینه پس از جراحی قلب باز انجام شد.
روشها: این مطالعه کارآزمایی بالینی تصادفی کنترل‌دار سه گروهی دو سویه کور است که در بیمارستان بقیه‌اﷲ اعظم (عج) و جماران تهران، در سال 93-1392 انجام شد. تعداد 88 بیمار پیش از خروج لوله قفسه سینه به روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب و به صورت تخصیص تصادفی با بلوک‌های شش تایی در سه گروه آزمون (ماساژ بازتابی مرکز و یک سوم قدامی کف پا 10 دقیقه با 29نفر)، درمان نما (تماس سطحی یک سوم خلفی کف پای چپ بیمار10 دقیقه با30 نفر) و شاهد (مراقبت‌های معمول با 29 نفر) قرار گرفتند. قبل از مداخله در هر سه گروه ابزار سنجش اضطراب اسپیلبرگر تکمیل شد. پس از خروج لوله قفسه سینه بلافاصله میزان اضطراب اسپیلبرگر ثبت شد.
یافته‌ها: بر اساس یافته ­های حاصل از این مطالعه تفاوت میانگین متغیرهای کمی شامل سن، قد، وزن و سطح بدن و متغیرهای کیفی جمعیت شناختی بیماران شامل وضعیت تحصیلات، اشتغال و تأهل در بین سه گروه قبل از مداخله معنادار نبود (0/05P>) که نشان دهنده همگن بودن نمونه­ ها پیش از شروع مداخله است. آزمون تی زوجی تفاوت معناداری را بین دو گروه از نظر آماری نشان داد به طوری که میزان اضطراب موقعیتی پس از خروج لوله قفسه سینه در گروه آزمون کاهش داشت (0/003P<) اما در گروه­های درمان نما و شاهد با افزایش اضطراب همراه بود (به ترتیب 0/025=P و 0/001P<).
      نتیجه‌گیری: ماساژ بازتابی پا تغییر معنا­داری در کاهش اضطراب بیماران در هنگام خروج لوله قفسه سینه پس از جراحی قلب باز ایجاد می­کند و یک مداخله پرستاری سودمندی در خروج لوله قفسه سینه در بیماران پس از جراحی قلب باز است که با حداقل هزینه و بدون هیچ عوارضی موجب ارتقای سطح مراقبت از این بیماران در مرحله حساس بهبودی پس از جراحی قلب باز می­شود.
واژه‌های کلیدی: ماساژبازتابی پا، اضطراب، جراحی قلب باز، لوله قفسه سینه، کارآزمایی بالینی
متن کامل [PDF 939 kb]   (120 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/12/8 | پذیرش: 1399/1/2 | انتشار: 1399/1/2


XML   English Abstract   Printدوره 12، شماره 4 - ( 12-1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها