:: دوره 13، شماره 1 - ( 2-1399 ) ::
جلد 13 شماره 1 صفحات 31-22 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر دستورالعمل تغذیه ای طراحی شده بر پیشگیری از یبوست بیماران تحت جراحی باز قلب: کار آزمایی بالینی
زری غلامی، علی رحمانی، مجتبی سپندی، محمد صمدی، سید طیب مرادیان، بتول نحریر
مرکز تحقیقات تروما و دانشکده پرستاری، دانشگاه علوم نویسنده پزشکی بقیه الله(عج)، تهران، ایران
چکیده:   (651 مشاهده)
زمینه و هدف : عوارض گوارشی بعد از جراحی باز قلب، با وجود شیوع کم، از مورتالیته بالایی برخوردار است. یکی از این عوارض که می تواند نتایج جراحی را تحت الشعاع خود قرار دهد یبوست است. ناشتایی قبل از عمل جراحی و سپس تاخیر در شروع تغذیه خوراکی دهانی از علل ایجاد یبوست به شمار می آیند. این مطالعه با هدف بررسی تاثیر دستورالعمل تغذیه ای بر  پیشگیری از یبوست بیماران تحت جراحی باز قلب انجام شد.
روش کار: ابتدا با انجام یک مطالعه مروری و به روش دلفی دستور العمل مراقبت تغذیه ای ویژه طراحی شد. سپس در یک کارآزمایی بالینی ، 70 بیمار که تحت عمل جراحی قلب باز قرار گرفته بودند؛ به طور در دسترس در دو گروه 35 نفری آزمون و شاهد قرار گرفتند. دستورالعمل تغذیه ای به صورت حضوری و ارایه  پمفلت به بیماران و پرستاران گروه آزمون آموزش داده شد. بیماران از روز قبل از عمل تا یک هفته بعد از عمل از نظر یبوست مورد بررسی قرار گرفتند. گروه شاهد مداخله روتین بخش را دریافت کردند.
یافته ها: میانگین دفعات اجابت مزاج در گروه آزمون بیشتر از گروه  شاهد بود؛ اما فقط در دو روز اول از نظر آماری معنادار بود(P<0.05). قوام مدفوع در طول یک هفته بعد از جراحی در گروه آزمون نسبت به گروه شاهد طبیعی تر بود و این اختلاف از نظر آماری معنادار بود (P<0.05).
نتیجه گیری:نتایج این مطالعه نشان داد که دستورالعمل مراقبت تغذیه ای تدوین شده می تواند در پیشگیری و کاهش عوارض گوارشی به ویژه عارضه یبوست بعد از جراحی باز قلب موثر باشد.
واژه‌های کلیدی: جراحی باز قلب، دستورالعمل مراقبت تغذیه ای، یبوست
متن کامل [PDF 665 kb]   (233 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1398/10/18 | پذیرش: 1399/2/19 | انتشار: 1399/2/19


XML   English Abstract   Printدوره 13، شماره 1 - ( 2-1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها