:: دوره 11، شماره 4 - ( 10-1397 ) ::
جلد 11 شماره 4 صفحات 27-34 برگشت به فهرست نسخه ها
تاثیر استفاده همزمان از گوش بند و ماسک چشمی در شب بر کیفیت خواب بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه
سیمین شرفی، فاطمه حاجی‌آبادی، مهدیه راضی، مهناز بهرامی
دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، بیرجند، ایران
چکیده:   (2933 مشاهده)
زمینه و هدف: از اساسی­ترین مشکلات بیماران بستری در بخش مراقبتهای ویژه کیفیت خواب آنها می­باشد، در این بخش­ها عوامل مخل آسایش دیداری و شنیداری مختلف وجود دارد که می­تواند بر نتایج درمان بیمار تاثیر منفی بگذارد. پژوهش حاضر با هدف تعیین تاثیر استفاده همزمان از گوش­بند و ماسک چشمی در شب بر کیفیت خواب بیماران بستری در بخش مراقبتهای ویژه انجام گردید.
روشها: این کارآزمایی بالینی تصادفی روی 73 بیمار بستری در بخشهای مراقبت ویژه بیمارستانهای قائم (عج) و امام رضا (ع) مشهد در سال 1394 انجام گردید. بیماران با تخصیص تصادفی به دو گروه کنترل (37نفر) و مداخله (36 نفر) تقسیم شدند. برای گروه مداخله، از گوش­بند و ماسک چشمی طی خواب شب استفاده شد. کیفیت خواب بیماران با استفاده از پرسشنامه وران- اشنایدر-هالپرن بررسی شد. داده­ها با استفاده از نرم­افزار SPSS16 تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج آزمون­های تی­مستقل و من­ویتنی­یو نشان داد در مرحله قبل و بعد از مداخله، بین دو گروه مداخله و کنترل از نظر میانگین نمره کیفیت خواب تفاوت آماری معنا‌داری وجود ندارد. اما نتایج آزمون ویلکاکسون نشاندهنده تفاوت آماری معنادار در نمره کیفیت خواب در هر دو گروه، قبل و بعد از مداخله بود (001/0p<).
نتیجه‌گیری: در این مطالعه، استفاده همزمان از گوش­بند و ماسک چشمی در بهبود کیفیت خواب بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه موثر بود، بنابراین به عنوان یک روش ساده، کم هزینه و مؤثر می­تواند در این بیماران مورد استفاده قرار گرفته و در پیشگیری از عوارض ناشی از اختلال در خواب کمک کننده باشد.
 
کلیدواژه‌ها: بیمار، کیفیت خواب، گوش­بند، ماسک چشمی، بخش مراقبتهای ویژه
واژه‌های کلیدی: بیمار، کیفیت خواب، گوش­بند، ماسک چشمی، بخش مراقبتهای ویژه
متن کامل [PDF 529 kb]   (997 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1398/5/10 | پذیرش: 1398/5/10 | انتشار: 1398/5/10


XML   English Abstract   Print



دوره 11، شماره 4 - ( 10-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها