:: دوره 11، شماره 4 - ( 10-1397 ) ::
جلد 11 شماره 4 صفحات 1-8 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی میزان ﺧﻮد ﮐﺎرآﻣﺪی و فاکتورهای مرتبط با آن درمبتلایان به آنژین صدری مراجعه کننده به ﺑﯿﻤﺎرﺳﺘﺎن ﻫﺎی ﻣﻨﺘﺨﺐ ﺷﻬﺮ تهران در ﺳﺎل 1397
یاسر ایجادی، ناهید رژه، مجیده هروی کریموی، سید داوود تدریسی
چکیده:   (535 مشاهده)
زمینه و هدف: در میان بیماری­های قلبی، آنژین صدری شایع­ترین است. جهت ارتقای سلامت مبتلایان به آنژین صدری ، می توان عواملی نظیر خودکارآمدی را مدنظر قرار داد . با این وجود نتایج مطالعات پیشین در زمینه فاکنورهای مرتبط با خودکارآمدی بیماران آنژین صدری متفاوت است. لذا هدف این مطالعه تعیین سطح خودکارآمدی و عوامل مرتبط با آن در بیماران آنژین صدری بوده است.
روشها: این مطالعه از نوع توصیفی - مقطعی بود ؛ 270 بیمار مبتلا به آنژین صدری در بیمارستان های منتخب شهر تهران در سال 1397 به روش در دسترس بررسی شدند. جمع آوری داده ها از طریق مصاحبه و با استفاده از فرم اطلاعات دموگرافیک و پرسشنامه خودکارآمدی و خود مراقبتی سالیوان تکمیل گردید. پرسشنامه ها شامل اطلاعات دموگرافیک، پرسشنامه برای تجزیه و تحلیل داده ها از روش های آماری توصیفی و استنباطی از طریق نرم افزار SPSS نسخه20 و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: دامنه امتیاز خودکارآمدی بیماران آنژین صدری امتیاز(0-52) با میانگین 39/7±07/31 در حد متوسط بود. بیشترین امتیاز بر اساس ابعاد پرسشنامه خودکارآمدی سالیوان مربوط به بعد اطمینان از حفظ عملکرد وروابط 85/3±54/11و کمترین امتیاز مربوط به بعد توانائی در کنترل علائم بیماری35/3±57/9 به دست آمد. براساس نتایج آزمون کای اسکوئر ارتباط آماری معناداری را بین سن، جنس، وضعیت تاهل با سطح خودکارآمدی بیماران آنژین صدری نشان نداد ، اما عوامل سطح تحصیلات. (001/0=p). وضعیت اشتغال (001/0=p) ، وضعیت اقتصادی (001/0=p)، مدت زمان ابتلاء به بیماری (002/0=p) و نوع بیماری زمینه ای(009/0=p) ارتباط آماری معناداری وجود داشت.
نتیجه‌گیری: با توجه به اینکه بیماران آنژین صدری در انجام رفتارهای خود مراقبتی از خود کارآمدی بالایی برخوردار نبودند . پیشنهاد می شود عوامل موثر بر خودکارآمدی در بیماران آنژین صدری مورد بررسی بیشتری قرار گرفته و جهت مقابله با این عوامل اقدامات لازم صورت گیرد.
 
کلیدواژه‌ها: آنژین صدری، بیماری های قلبی عروقی، بیماری عروق کرونر، خودکارآمدی
متن کامل [PDF 1623 kb]   (145 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۸/۵/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۸/۵/۱۰ | انتشار: ۱۳۹۸/۵/۱۰


XML   English Abstract   Printدوره 11، شماره 4 - ( 10-1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها